Formació del Professorat 2018-19 (1)

Accions Formatives

1 Trimestre

EINES DIDÀCTIQUES I METODOLÒGIQUES PER A LA INNOVACIÓ I MILLORA EDUCATIVA

[10h.][Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans]

Ponent: Javier BAHÓN
Lloc: Sant Josep Obrer (C/ Sebastià Arrom, 3)

Dates i horari: 19/10/2018 [16-20h] i 20/10/2018 [8:30h.-14:30h.]

Places: 120

inscripcio Des de dia 24/09/2018 al 07/10/2018

EQUIPS DIRECTIUS: PLA ESTRATÈGIC I PROJECTE EDUCATIU. NOUS TEMPS, NOUS ENFOCAMENTS.

[10h.][Dirigit a tots els Equips Directius dels Col·legis Diocesans]

Ponent: Javier BAHÓN
Lloc: Sant Josep Obrer (C/ Sebastià Arrom, 3)

Dates i horari: 18/10/2018 [16-20h.]

Places: 30

inscripcio Des de dia 24/09/2018 al 07/10/2018

 

PROFESSORAT NOUVINGUT.

formacio_nouvinguts4

[20h.][Dirigit a tot el professorat nouvingut dels Col·legis Diocesans]

  • Lloc: Sant Josep Obrer (C/ Sebastià Arrom, 3)
  • Dates i horari: 22/10/2018 de 17 a 21; 26/ 10/2018 de 16 a 20;  16/11/2018 de 16 a 20; 17/11/2018 de 8 a 15:00.
  • Places: 50

inscripcio Des de dia 24/09/2018 al 07/10/2018

 

PATIS EDUCATIUS. Com dissenyar ESPAIS d’aprenentatge (2).

[10h.] [Coordinadors DISSENY PATIS de tots els Col·legis Diocesans de Mallorca]

Ponent: Siro López
Lloc: Sant Josep Obrer (Sebastià Arrom, 3)
Dates i horari: 09/11/2018 de 16-20 i 10/11/2018 de 8:30-14:30 [Atenció horari: hi ha tres cursos el mateix dia. Comprova la compatibilitat!]

 Des de dia 24/09/2018 al 14/10/2018

 

AULA COOPERATIVA.

[10h.] [Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans de Mallorca]

Ponent: Almudena Meroño
Lloc: Sant Josep Obrer (Sebastià Arrom, 3)
Dates i horari: 09/11/2018 de 16-20 i 10/11/2018 de 8:30-14:30 [Atenció horari: hi ha tres cursos el mateix dia. Comprova la compatibilitat!]

  Des de dia 24/09/2018 al 14/10/2018

 

Aules creatives. L’enginyeria com a recurs per millorar l’aprenentatge.

[10h.] [Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans de Mallorca]

Ponent: Marc Estruch
Lloc: Sant Josep Obrer (Sebastià Arrom, 3)
Dates i horari: 09/11/2018 de 16-20 i 10/11/2018 de 8:30-14:30 [Atenció horari: hi ha tres cursos el mateix dia. Comprova la compatibilitat!]

  Des de dia 24/09/2018 al 14/10/2018

Ja tenim Chromebooks! I ara què?

[10h.] [Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans de Mallorca] [Atenció al lloc impartició]

  • Ponent: Andreu Rigo
  • Lloc: Col·legi Bisbe Verger (C/ des Celler, 42 Santanyí)
  • Dates i horari: 23/ 11/2018 de 16:00 a 20:00; 27/11/2018 de 16:45 a 19:45; 4/12/2018 de 16:45 a 19:45.
  • Places: 30

inscripcio   Des de dia 24/09/2018 al 14/10/2018

Lideratge Transformacional (Equips Directius)

 

[4h.][Dirigit als Equips Directius dels Col·legis Diocesans]

  • Ponent: Núria Miró
  • Lloc: Raixa
  • Dates i horari: 3/ 12/2018 de 9:00 a 13:30.
  • Places: 60

inscripcio Des de dia 18/10/2018 al 31/10/2018

 

Segon trimestre

Accions formatives segon trimestre

Foto Maria Jose Bautista

Objectius de desenvolupament sostenible (ODS)

[10h][Dirigit a tot el professorat de Secundària i batxillerat dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: María Josefa Bautista-Cerro Ruiz
LLOC: Sant Josep Obrer
(Carrer Sebastià Arrom, 3, 07008, Palma) 
HORARI:
Divendres 13/01/23 [16:00-20:00h] i Dissabte 14/01/23 [08:30-14:30h]
PLACES:
30

inscripcio OBERTA

 

IMG-20211105-WA0026

La psicomotricitat a educació infantil

 

[14h][Dirigit especialment al professorat d’infantil dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Núria Soler Roncero
LLOC: Sant Josep Obrer infantil
(Passatge Pic Peñalara, 1A, 07007, Palma)
HORARI:
Dimarts 17/01/23 [12:00-14:00h], dimecres 18/01/23 [12:00-14:00], dimarts 24/01/23 [12:00-14:00], dimecres 25/01/23 [12:00-14:00], dimarts 7/02/23 [12:00-14:00], dimecres 8/02/23 [12:00-14:00] i dijous 9/02/23 [12:00-14:00h]. 
PLACES:
30

inscripcio OBERTA

 

Foto Laura Monzó

 

Treball cooperatiu a secundària

[8h][Dirigit a tot el professorat de secundària dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Laura Monzo Lozano
LLOC: Fra Joan Ballester (Carrer Pere Alzina, s/n, 07630, Campos)
HORARI: Divendres 20/01/23 [15:30-19:00h] i Divendres 27/01/23 [16:30-19:00h] 
PLACES:
30

inscripcio OBERTA

 

Foto Bartomeu Berrocal

Cultura del pensament

[10h][Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Bartolomé Berrocal Vela
LLOC: Sant Josep Obrer
(Carrer Sebastià Arrom, 3. 07008 Palma)
HORARI:
Divendres 27/01/23 [16:00-20:00h] i Dissabte 28/01/23 [08:30-14:30h]
PLACES:
30

inscripcio OBERTA

 

Foto Almudena Meroño

Projectes de

comprensió II

[16h][Dirigit a tot el professorat de primària dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Almudena Meroño Angulo
LLOC: Sant Pere
(Carrer de Baltasar Valentí, 76, 07008, Palma)
HORARI:
Divendres 27/01/23 [10:00-14:00h] – [16:30-20:30h] i Divendres 05/05/23 [10:00-14:00h] – [16:30-20:30h]
PLACES:
30

inscripcio OBERTA

 

Foto Almudena Meroño

Eines per avaluar II

[10h][Dirigit a tot el professorat d’infantil i primària dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Almudena Meroño Angulo
LLOC:La Immaculada
(Carrer de Robert Graves, 38, 07015, Palma)
HORARI:
Divendres 03/02/23 [15:30-19:30h] i Dissabte 04/02/23 [08:30-14:30h].
PLACES:
30

inscripcio  OBERTA

 

Foto Laura Monzó

Avaluació competencial i situacions d’aprenentatge a secundària

[10h][Dirigit a tot el professorat de secundària dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Laura Monzó Lozano
LLOC: La Immaculada
(Carrer de Robert Graves, 38, 07015, Palma, Illes Balears)
HORARI:
Divendres 03/02/23 [15:30-19:30h] i Dissabte 04/02/23 [08:30-14:30h]
PLACES:
30

inscripcio OBERTA

 

fznor

Creació i edició de vídeo

[10 h][Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Juan Carlos Campos Palazón
LLOC: Sant Josep Obrer
(Carrer Sebastià Arrom, 3, 07008 ,Palma)
HORARI:
Divendres 10/02/23 [16:00-20:00h] i Dissabte 11/02/23 [08:00-14:00h].
PLACES:
30

inscripcio OBERTA

 

Captura de pantalla 2022-12-05 a las 10.20.54

Recursos i eines per una nova educació a Primària

[12h][Dirigit a tot el professorat d’educació infantil i primària dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Coral Elizondo i Cristina Caparrós
LLOC: Sant Antoni Abat 
(Carrer Sant Joan de la Creu, 58, 07198, Palma)
HORARI:
Divendres 10/02/23 [15:30-19:30h], divendres 17/02/23 [15:30-19:30h] i dissabte 01/04/23 [09:00-13:00h] .
PLACES:
30

inscripcio OBERTA

Captura de pantalla 2022-12-05 a las 10.20.54

Recursos i eines per una nova educació a secundària

[12h][Dirigit a tot el professorat de secundària i batxillerat dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Coral Elizondo i Laura monzó
LLOC: Sant Antoni Abat 
(Carrer Sant Joan de la Creu, 58, 07198, Palma)
HORARI:
Dissabte 11/02/23 [09:00-13:00h], divendres 17/02/23 [15:30-19:30h] i divendres 31/03/23 [15:30-19:30h] .
PLACES:
30

inscripcio OBERTA

Coral-Elizondo

Ambits d’aprenentatge a secundària. Grup A.

[10h][Dirigit a tot el professorat de secundària i batxillerat dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Coral Elizondo
LLOC: Sant Josep Obrer
(Carrer Sebastià Arrom, 3, 07008, Palma)
HORARI:
Divendres 03/03/23 [16:00-20:00h] i Dissabte 04/03/23 [08:00-14:00h].
PLACES:
30

inscripcio OBERTA

Captura de pantalla 2022-12-05 a las 10.40.16

Prevenció i intervenció ràpida davant conflictes a secundària

[10h][Dirigit a tot el professorat de secundària i batxillerat dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Francisco Campos Maya i Manuel Vilar Gestoso
LLOC: Sant Pere (Carrer de Baltasar Valentí, 76, 07008, Palma)

HORARI:
Divendres 24/03/23 [15:00-20:00h] i Dissabte 25/03/23 [08:30-13:30h].
PLACES:
30

inscripcio OBERTA

Primer Trimestre

Accions Formatives 1r Trimestre 2022/23

.

Taize 06

Arrelab

[4h][Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Victor Girón Llull, Josefina Gómez Miró, Natalia Vidal Ferragut i Rafael Cárdeno Durán
LLOC: Sant Pere
(Carrer de Baltasar Valentí, 76, 07008, Palma)
HORARI: Dilluns 05/09/22 [09:00-13:00h]
PLACES: 30

inscripcio TANCADA

.

Foto Marina y Mª Àngels

Comunicalab novetats (part II)

[2h][Dirigit a tot el professorat de 1r i 2n de primària dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Marina Cabot Prats i Maria de los Ángeles Nievas Morcillo
LLOC: Sant Pere
(Carrer de Baltasar Valentí, 76, 07008, Palma)
HORARI:
Dimarts 06/09/22 [12:00-14:00h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Marina y Mª Àngels

Comunicalab des de zero (part II)

[4h][Dirigit a tot el professorat de 1r i 2n de primària dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Marina Cabot Prats i Maria de los Ángeles Nievas Morcillo
LLOC: Sant Pere
(Carrer de Baltasar Valentí, 76, 07008, Palma)
HORARI:
Dimarts 06/09/22 [08:00-12:00h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Marina y Mª Àngels

Taller de seguiment en el procés de la lectoescriptura a 4t EI (ComunicaLab)

[2h][Dirigit a tot el professorat de 4t d’infantil dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Marina Cabot Prats i Maria de los Ángeles Nievas Morcillo
LLOC: Aula virtual
(online)
HORARI:
Dimecres 07/09/22 [08:00-10:00h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Marina y Mª Àngels

Taller de seguiment en el procés de la lectoescriptura a 5è EI (ComunicaLab)

[2h][Dirigit a tot el professorat de 4è d’infantil dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Marina Cabot Prats i Maria de los Ángeles Nievas Morcillo
LLOC: Aula virtual
(online)
HORARI:
Dimecres 07/09/22 [10:00-12:00h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Marina y Mª Àngels

Taller de seguiment en el procés de la lectoescriptura a 6è EI (ComunicaLab)

[2h][Dirigit a tot el professorat de 6è d’infantil dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Marina Cabot Prats i Maria de los Ángeles Nievas Morcillo
LLOC: Aula virtual
(online)
HORARI:
Dimecres 07/09/22 [12:00-14:00h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Codocencia

Docència compartida: Una experiència educativa enriquidora

[2h][Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Gregorio Casado Coba
LLOC: Aula virtual
(online)
HORARI:
Dijous 08/09/22 [08:00-10:00h]
PLACES: 
Sense determinar

inscripcio TANCADA

.

Taize 06

Arrelam Vida

[4h][Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans]

PONENT: María Esperanza Buendía Gómez, María Magdalena Fullana Alzamora, Maria Teresa Soto Grimalt i Natalia Vidal Ferragut
LLOC: Sant Pere
(Carrer de Baltasar Valentí, 76, 07008, Palma)
HORARI:
Divendres 09/09/22 [09:00-13:00h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Diana Comas

Minimons, peces soltes i literatura infantil

[11h][Dirigit a tot el professorat d’infantil dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Diana Comes Rius
LLOC: Sant Pere
(Carrer de Baltasar Valentí, 76, 07008, Palma)
HORARI:
Dimarts 20/09/22* [15:30-19:00h], Dimecres 21/09/22* [15:30-19:00h] i dijous 22/09/22 [15:00-19:00h]. *Les dues primeres sessions són Online*
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

almudena

La utilització del portfoli a primària

[9h][Dirigit a tot el professorat de primària dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Almudena Meroño Angulo
LLOC: Sant Josep Obrer primària
(Carrer Reis Catòlics, 89, 07007, Palma)
HORARI:
Divendres 23/09/22 [15:30-20:00h] i Dissabte 24/09/22 [09:00-13:30h] 
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Laura Monzó

Situacions d’aprenentatge a secundària

[8h][Dirigit a tot el professorat de secundària i batxillerat dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Laura Monzó Lozano
LLOC: Sant Pere
(Carrer de Baltasar Valentí, 76, 07008, Palma)
HORARI:
Divendres 23/09/22 [15:00-19:00h] i Divendres 07/10/22 [15:00-19:00h] 
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Pere Vilaseca

Avaluar, molt més que posar notes

[10h][Dirigit a tot el professorat d’infantil i primària dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Pere Vilaseca i Canaleta
LLOC: Corpus Christi
(Camí de Son Gotleu, 69, 07008, Palma)
HORARI:
Divendres 30/09/22 [16:00-20:00h] i Dissabte 01/10/22 [08:30-14:30h] 
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Bartomeu Berrocal

Eines per a una avaluació Competencial

[8h][Dirigit a tot el professorat d’educació primària dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Bartolomé Berrocal Vela
LLOC: Sant Pere
(Carrer de Baltasar Valentí, 76, 07008, Palma)
HORARI:
Divendres 07/10/22 [15:00-19:00h] i Divendres 14/10/22 [15:00-19:00h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Laura Monzó

Situacions d’aprenentatge a primària

[8h][Dirigit a tot el professorat d’educació primària dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Xavier López Barragán
LLOC: Fra Joan Ballester
(Carrer Pere Alzina, s/n, 07630, Campos)
HORARI:
Divendres 07/10/22 [15:30-19:30h] i Divendres 14/10/22 [15:30-19:30h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Xavier Garriga

Treball de recerca

[10h][Dirigit a tot el professorat d’educació secundària i batxillerat dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Xavier Garriga Fonts
LLOC: Sant Josep Obrer
(Carrer Sebastià Arrom, 3, 07008, Palma)
HORARI:
Divendres 07/10/22 [16:00-20:00h] i Dissabte 08/10/22 [08:00-14:00h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Maria Jose Bautista

Objectius de desenvolupament sostenible
(ODS)

[10h][Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans]

PONENT: María Josefa Bautista-Cerro Ruiz
LLOC: Sant Josep Obrer
(Carrer Sebastià Arrom, 3, 07008, Palma)
HORARI:
Divendres 14/10/22 [16:00-20:00h] i Dissabte 15/10/22 [08:30-14:30h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Nouvinguts

Formació Professorat Nouvingut

[10h][Dirigit a tot el professorat nou dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Adela García-Abadillo Muntaner,  Alfonso Pacheco Cifuentes, Maria Àngels Nievas Morcillo, Eva María Martorell Conde, Marina Cabot Prats i Urko Cuevas Gómez.
LLOC: Sant Josep Obrer
(Carrer Sebastià Arrom, 3, 07008, Palma)
HORARI:
Divendres 21/10/22 [16:00-20:00h] i Dissabte 22/10/22 [08:30-14:30h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Coral-Elizondo

Recursos i eines per una nova educació

[12h][Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Coral Elizondo Carmona i Cristina Caparrós Gelabert
LLOC: Bisbe Verger
(Carrer Es Celler, 44, 07650, Santanyí)
HORARI:
Divendres 28/10/22 [15:30-19:30h], Dissabte 29/10/22 [09:00-13:0h] i Divendres 04/11/22 [15:30-19:30h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Eliza

Curs de Preparació de la Prova Aptis per a Professors

[10h][Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Eliza Markaki
LLOC: Sant Josep Obrer
(Carrer Sebastià Arrom, 3, 07008, Palma)
HORARI:
Dimecres 02/11/22 [15:00-20:00h] i dimecres 30/11/22 [15:00-20:00h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

app-puigpunyent-1

Situacions d’aprenentatge i l’avaluació LOMLOE

[14h][Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans][8h homologades]

PONENT: Bartomeu Antoni Castell Leal
LLOC: Santa Maria
(Carrer de l’Almirall Cervera, 2, 07014, Palma)
HORARI:
Dimecres 02/11/22 [16:00-18:00h], Dimecres 08/02/23 [16:00-18:00h], Dimecres 15/02/23 [16:00-18:00h], Dimecres 22/03/23 [16:00-18:00h] i dimecres 29/03/23 [16:00-18:00h] i Divendres 05/05/23 [15:00-19:00h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Maria Navarrete

Educació Emocional pel benestar emocional i la prevenció de conflictes

[9h][Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Maria Navarrete Fa
LLOC: L’escolania de Lluc
(Plaça Pelegrins, 1, 07315, Escorca)
HORARI:
Divendres 04/11/22 [16:00-19:00h], Divendres 27/01/23 [16:00-19:00h] i Divendres 21/04/23 [16:00-19:00h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Laura Monzó

Situacions d’aprenentatge a secundària. Grup B

[8h][Dirigit a tot el professorat de secundària i batxillerat dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Laura Monzó Lozano
LLOC: Sant Josep Obrer
(Carrer Sebastià Arrom, 3, 07008, Palma)
HORARI:
Divendres 04/11/22 [15:00-19:00h] i Divendres 11/11/22 [15:00-19:00h] 
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Patricia Butterini

Màrqueting educatiu i captació d’alumnes

[4h][Dirigit a tot l’equip directiu dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Patricia Butterini Tenaille e Irene Rodríguez Escarpenter.
LLOC: Sant Pere
(Carrer de Baltasar Valentí, 76, 07008, Palma)
HORARI:
Dijous 10/11/22 [10:00-14:00h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Antonio domingo

Recursos musicals per a infantil, primària i secundària basats a la neuroeducació musical

[8h][Dirigit a tot el professorat de música dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Antonio Domingo Ruiz
LLOC: Sant Josep Obrer primària
(Carrer Reis Catòlics, 89, 07007, Palma)
HORARI:
Divendres 11/11/22 [16:00-20:00h] i dissabte 12/11/22 [09:00-13:00h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

emociones1

Educació emocional a infantil II

[10h][Dirigit a tot el professorat d’educació infantil dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Mari Creu Royo García
LLOC:
Bisbe Verger (Carrer Es Celler, 44, 07650, Santanyí), Santa Magdalena Sofia (Carrer de Francesc Martí i Móra, 42, 07011, Palma) i Aula virtual (online)
HORARI:
Divendres 18/11/22 [16:00-20:00h], dissabte 01/04/23 [09:00-13:00h] i dimecres 07/06/23 [15:00-17:00h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Maria Navarrete

Educació emocional a secundària II

[10h][Dirigit a tot el professorat d’educació infantil dels Col·legis Diocesans]

PONENT: María Navarrete Fa
LLOC:
Bisbe Verger (Carrer Es Celler, 44, 07650, Santanyí), Santa Magdalena Sofia (Carrer de Francesc Martí i Móra, 42, 07011, Palma) i Aula virtual (online)
HORARI:
Divendres 18/11/22 [16:00-20:00h], dissabte 01/04/23 [09:00-13:00h] i dimecres 07/06/23 [15:00-17:00h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Maria Navarrete

Educació emocional a primària II

[10h][Dirigit a tot el professorat d’educació primària dels Col·legis Diocesans]

PONENT: María Navarrete Fa
LLOC:
Bisbe Verger (Carrer Es Celler, 44, 07650, Santanyí), Santa Magdalena Sofia (Carrer de Francesc Martí i Móra, 42, 07011, Palma) i Aula virtual (online)
HORARI:
Dissabte 19/11/22 [09:00-13:00h], divendres 31/03/23 [16:00-20:00h] i dimecres 07/06/23 [15:00-17:00h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Coral-Elizondo

Disseny universal per a l’aprenentatge a primària

[10h][Dirigit a tot el professorat d’educació primària dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Coral Elizondo Carmona
LLOC: Sant Josep Obrer primària
(Carrer Reis Catòlics, 89, 07007, Palma)
HORARI:
Divendres 25/11/22 [15:30-20:00h] i dissabte 26/11/22 [08:30-14:00h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

Foto Elisenda Carrasco

El cant coral: una formació integral

[4h][Dirigit a tot el professorat de música dels Col·legis Diocesans]

PONENT: Elisenda Carrasco Ribot
LLOC: Sant Josep Obrer primària
(Carrer Reis Catòlics, 89, 07007, Palma)
HORARI:
Divendres 02/12/22 [16:00-20:00h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

Tercer trimestre

Accions Formatives 3r Trimestre 

Foto_Natalia_Mangado-removebg

Eines d’avaluació a Secundària a la Immaculada

[10h][Dirigit a tot el professorat de Secundària i batxillerat dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Natalia Mangado Abad
LLOC: La Immaculada
(Carrer de Robert Graves, 38, 07015, Palma)
HORARI:
Divendres 01/04/22 [15:30-19:30h] i Dissabte 02/04/22 [08:30-14:30h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

almudena

Eines per avaluar a l’etapa d’infantil i primària a la Immaculada

[10h][Dirigit a les etapes d’infantil i primària dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Almudena Meroño Angulo
LLOC: La Immaculada
(Carrer de Robert Graves, 38, 07015, Palma) 
HORARI:
Divendres 01/04/22 [15:30-19:30h] i Dissabte 02/04/22 [08:30-14:30h]. 
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

restauratives

Intervenció educativa en trastorn de l’espectre autista

[9h][Dirigit a totes les etapes dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Rafael Rosselló Amengual i Carmen Gutiérrez García
LLOC: Sant Pere
(Carrer de Baltasar Valentí, 76, 07008 Palma)
HORARI:
Dilluns 11/04/22 [17:00-20:00h], Dimarts 12/04/22 [17:00-20:00h] i Dimecres 13/04/22 [17:00-20:00h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

helloquence-5fNmWej4tAA-unsplash

Creació de continguts TIC

[9h][Dirigit a totes les etapes dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Andrea Fernández Cerdan
LLOC: Sant Josep Obrer
(Carrer Sebastià Arrom, 3, 07008, Palma)
HORARI:
Dilluns 25/04/22 [17:00-20:00h], Dimarts 26/04/22 [17:00-20:00h] i Dimecres 27/04/22 [17:00-20:00h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Albert Campos Ribot

Ludificació completa a partir del quadern d’observació

[9h][Dirigit a totes les etapes dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Albert Campos Ribot
LLOC: Sant Josep Obrer
(Carrer Sebastià Arrom, 3, 07008, Palma)
HORARI:
Divendres XX/04/22 [XX:00-XX:00h] i Dissabte XX/04/22 [XX:00-XX:00h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Cristina Martínez

Taller d’observació i acompanyament a l’aula 3era part

[4h][Dirigit als participants que han cursat la 1era i 2na part dels Col·legis Diocesans] [No homologat]

PONENT: Cristina Áurea Martinez Sampietro
LLOC: Sant Pere
(Carrer de Baltasar Valentí, 76, 07008, Palma)
HORARI:
Dimarts 03/05/22 [16:00-20:00h]
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

foto rosabel rodríguez

L’alumnat amb Altes Capacitats Intel·lectuals en Educació Primària

[9h][Dirigit a totes les etapes dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Rosa Isabel Rodríguez Rodríguez
LLOC: Sant Josep Obrer
(Carrer Sebastià Arrom, 3, 07008, Palma)
HORARI:
Divendres 06/05/22 [16:00-20:00h] i Dissabte 07/05/22 [09:00-14:00h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

almudena

Documentació i disseny gràfic: recursos a l’aula

[10h][Dirigit a les etapes d’infantil i primària dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Almudena Meroño Angulo
LLOC: Sant Josep Obrer
(Carrer Sebastià Arrom, 3, 07008, Palma)
HORARI:
Divendres 06/05/22 [15:00-20:00h] i Dissabte 07/05/22 [09:00-14:00h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Taize 06

Competència espiritual: Pregunta, escolta, diàleg. Treball de camp a l’aula

[10h][Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Martí Vallès Mir
LLOC: Sant Josep Obrer
(Carrer Sebastià Arrom, 3. 07008 Palma)
HORARI:
Divendres 13/05/22 [16:00-20:00h] i Dissabte 14/05/22 [08:30-14:30h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

app-puigpunyent-1

Avaluació competencial a primària i secundària al Santa Maria

[10h][Dirigit a les etapes de primària i secundària dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Bartomeu Antoni Castell Leal
LLOC: Santa Maria
(Carrer de l’Almirall Cervera, 2, 07014, Palma)
HORARI:
Divendres 20/05/22 [14:30-19:30h] i Dissabte 27/05/22 [14:30-19:30h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Coral-Elizondo

Disseny universal per al aprenentatge

[10h][Dirigit a totes les etapes dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: María del Coral Elizondo Carmona
LLOC: Sant Josep Obrer
(Carrer Sebastià Arrom, 3, 07008, Palma)
HORARI:
Divendres 20/05/22 [16:00-20:00h] i Dissabte 21/05/22 [08:00-14:00h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Miguel Cánovas

Avaluació competencial i nou currículum de la ESO

[10h][Dirigit a la etapa de secundària dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Miguel Cánovas Martínez
LLOC: Sant Josep Obrer
(Carrer Sebastià Arrom, 3, 07008, Palma)
HORARI:
Divendres 27/05/22 [16:00-20:00h] i Dissabte 28/05/22 [08:00-14:00h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

app-puigpunyent-1

Avaluació competencial a secundària al Sant Pere

[10h][Dirigit a la etapa de secundària dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: Bartomeu Antoni Castell Leal
LLOC: Sant Pere
(Carrer Baltasar Valentí, 76, 07008, Palma)
HORARI:
Divendres 03/06/22 [15:00-20:00h] i Dissabte 04/06/22 [08:30-13:30h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Coral-Elizondo

Àmbits per a l’aprenentatge una proposta interdisciplinària a Lluc

[10h][Dirigit a totes les etapes dels Col·legis Diocesans] 

PONENT: María del Coral Elizondo Carmona
LLOC: L’escolania de Lluc
(Plaça Pelegrins, 1, 07315, Escorca)
HORARI:
Divendres 17/06/22 [16:00-20:00h] i Dissabte 18/06/22 [08:30-14:30h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Marina y Mª Àngels

Taller de seguiment en el procés de la lectoescriptura a 4t EI (ComunicaLab)

[2h][Dirigit a tot el professorat de 4t d’educació infantil dels Col·legis Diocesans] [NO HOMOLOGAT]

PONENT: Maria Àngels Nievas Morcillo i Marina Cabot Prats.
LLOC: Aula Virtual
(Google Meet).
HORARI:
Dilluns 27/06/22 [08:00-10:00h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Marina y Mª Àngels

Taller de seguiment en el procés de la lectoescriptura a 5è EI (ComunicaLab)

[2h][Dirigit a tot el professorat de 5è d’educació infantil dels Col·legis Diocesans] [NO HOMOLOGAT]

PONENT: Maria Àngels Nievas Morcillo i Marina Cabot Prats.
LLOC: Aula Virtual
(Google Meet).
HORARI:
Dilluns 27/06/22 [10:00-12:00h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Marina y Mª Àngels

Taller de seguiment en el procés de la lectoescriptura a 6è EI (ComunicaLab)

[2h][Dirigit a tot el professorat de 6è d’educació infantil dels Col·legis Diocesans] [NO HOMOLOGAT]

PONENT: Maria Àngels Nievas Morcillo i Marina Cabot Prats.
LLOC: Aula Virtual
(Google Meet).
HORARI:
Dilluns 27/06/22 [12:00-14:00h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Marina y Mª Àngels

Comunicalab Novetats (part I)

[2h][Dirigit a tot el professorat del primer cicle de primària dels Col·legis Diocesans] [NO HOMOLOGAT]

PONENT: Maria Àngels Nievas Morcillo i Marina Cabot Prats.
LLOC: Aula Virtual
(Google Meet).
HORARI:
Dimarts 28/06/22 [12:00-14:00h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

.

Foto Marina y Mª Àngels

Comunicalab des de zero (part I)

[2h][Dirigit a tot el professorat del primer cicle de primària dels Col·legis Diocesans] [NO HOMOLOGAT]

PONENT: Maria Àngels Nievas Morcillo i Marina Cabot Prats.
LLOC: Sant Pere
(Carrer de Baltasar Valentí, 76, 07008, Palma).
HORARI:
Dimarts 28/06/22 [08:00-12:00h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

Foto Lina y Sonia

Celebrant el benestar emocional

[3h][Dirigit a tot el professorat de primària dels Col·legis Diocesans] [NO HOMOLOGAT]

PONENT: Catalina Beltrán Nadal.
LLOC: Sant Josep Obrer primària 
(Carrer Reis Catòlics, 89, 07007, Palma).
HORARI:
Dimecres 29/06/22 [10:30-13:30h].
PLACES:
30

inscripcio TANCADA

Formació del Professorat Primer Trimestre 2019-20

Accions Formatives

1r Trimestre 2019-20

MEDIADORS DEL PENSAMENT

[10h.][Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans]

Ponent: Javier BAHÓN
Lloc: Sant Josep Obrer (C/ Sebastià Arrom, 3)

Dates i horari: 4/10/2019 [16-20h] i 5/10/2019 [8:30h.-14:30h.]

Places: 30

inscripcio OBERT FINS A OMPLIR PLACES

 

HABILITATS MINDFULNESS PER A DOCENTS

[10h.][Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans]

Ponent: Fernando TOBÍAS
Lloc: Sant Josep Obrer (C/ Sebastià Arrom, 3)

Dates i horari: 25/10/19 [16-20h] i 26/10/2019 [8:30h.-14:30h.]

SEGONA CONVOCATÒRIA: 15/11/19 [16-20h] i 16/11/2019 [8:30h.-14:30h.]
Places: 30 a cada taller

inscripcio Des de dia 16/09/2019 al 5/10/2019

 

FORMACIÓ DEL PROFESSORAT NOVINGUT – Canvi de dates

[9h.][Dirigit al professorat nouvingut dels Col·legis Diocesans]

Ponent: Urko CUEVAS, Agustí PUIGSERVER, Josep Lluís LLEDÓ i Eva MARTORELL
Lloc: Sant Josep Obrer (C/ Sebastià Arrom, 3)

Dates i horari: 15/11/19 [16-20h] i 16/11/2019 [8:30h.-14:30h.]

Places: 30

inscripcio Des de dia 27/09/2019 al 14/10/2019

 

COORDINACIÓ INTERCENTRES EN ELS EQUIPS DE PASTORAL – Canvi de seu i dates

[12h.][Dirigit als Coordinadors de Pastoral dels Centres Diocesans]

Ponent: Urko CUEVAS, Toni MORENO
Lloc: CC Santa Maria, CC Santa Magdalena Sofia, Escolania de Lluc

Dates i horari: 24/10/19, 13/2/20, 28/5/20

Places: 30

inscripcio Fins dia 15 d’octubre

 

ELS PROJECTES DE COMPRENSIÓ: UNA METODOLOGIA INNOVADORA

[10h.][Dirigit al professorat de Secundària dels Col·legis Diocesans]

Ponent: Natalia MANGADO
Lloc: Santa Magdalena Sofia (C/ Francesc Martí i Mora 42, 07011 Palma)

Dates i horari: 8/11/19 [de 16 a 20h], 9/11/19 [de 8:30 a 14:30h]

Places: 30

inscripcio Des de dia 23/09/2019 al 15/10/2019

 

PROJECTES DE COMPRENSIÓ A L’AULA COOPERATIVA

[10h.][Dirigit al professorat d’infantil i primària dels Col·legis Diocesans]

Ponent: Almudena MEROÑO
Lloc: Santa Magdalena Sofia (C/ Francesc Martí i Mora 42, 07011 Palma)

Dates i horari: 8/11/19 [de 16 a 20h], 9/11/19 [de 8:30 a 14:30h]

Places: 30

inscripcio Des de dia 20/09/2019 al 15/10/2019

 

UN VIATGE CAP A L’INTERIOR DE LA PERSONA

[20h.][Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans]

Ponent: Josean MANZANOS
Lloc: SANTA MAGDALENA SOFIA (Carrer de Francesc Martí i Móra, 42, 07011 Palma)

Dates i horari:  
8/11/19 [de 16 a 21h], 9/11/19 [de 9 a 14h]7/02/20 [de 16 a 21h] i 8/02/20 [de 9 a 14h]
Places: 30

inscripcio Des de dia 20/09/2019 al 20/10/2019

 

 

COMPETÈNCIES EMOCIONALS PER AL BENESTAR I LA FORMACIÓ INTEGRAL HUMANA

[9h.][Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans]

Ponent: Raúl GENOVÉS
Lloc: Sant Josep Obrer (C/ Sebastià Arrom, 3)

Dates i horari: 15/11/19 [16-20h] i 16/11/2019 [8:30h.-13:30h.]

Places: 30

inscripcio Des de dia 16/09/2019 al 30/10/2019

 

MATEMÀTIQUES COMPETENTS PER A LA VIDA

[9h.][Dirigit al professorat de TOTES les etapes dels Col·legis Diocesans]

Ponent: Miquel SIQUIER
Lloc: Sant Josep Obrer (C/ Sebastià Arrom, 3)

Dates i horari: 15/11/19 [16-20h] i 16/11/2019 [8:30h.-13:30h.]

Places: 30

inscripcio Des de dia 23/09/2019 al 7/11/2019

 

CREACIÓ AUDIOVISUAL A L’AULA

[9h.][Dirigit a tot el professorat  dels Col·legis Diocesans]

Ponent: Héctor VIDAL
Lloc: Sant Josep Obrer (C/ Sebastià Arrom, 3)

Dates i horari: 15/11/19 [16-20h] i 16/11/2019 [8:30h.-13:30h.]

Places: 30

inscripcio Des de dia 16/09/2019 al 30/10/2019

 

AVALUACIÓ COMPETENCIAL

[9h.][Dirigit a tot el professorat  dels Col·legis Diocesans]

Ponent: Tomeu CASTELL
Lloc: La Immaculada (Carrer Robert Graves 38, 07015 Palma)

Dates i horari: 19/11/19
[16:30h-19:30h], 4/02/2020 [16:30h-19:30h] i 25/02/2020 [16:30h-19:30h]
Places: 30

inscripcio Des de dia 23/09/2019 al 30/10/2019

 

PROJECTES I TAC [3ª convocatòria]

[10h.][Dirigit preferentment a professorat d’ESO i Batxiller]

Ponent: Rosa LIARTE
Lloc: Sant Josep Obrer (C/ Sebastià Arrom, 3)

Dates i horari: 29/11/19 [16-20h] i 30/11/2019 [8:30h.-14:30h.]

Places: 30

inscripcio Des de dia 16/09/2019 al 30/10/2019

 

VISUAL THINKING [3ª Convocatòria]

[10h.][Dirigit a tot el professorat dels Col·legis Diocesans]

Ponent: Garbiñe LARRALDE
Lloc: Sant Josep Obrer (C/ Sebastià Arrom, 3)

Dates i horari: 29/11/19 [16-20h] i 30/11/2019 [8:30h.-14:30h.]

Places: 30

inscripcio Des de dia 16/09/2019 al 30/10/2019

 

LA PSICOMOTRICITAT A INFANTIL I PRIMÀRIA

[28h.][Dirigit al professorat d’infantil i primer cicle de primària dels Col·legis Diocesans]

Ponent: Cristina MARTÍNEZ
Lloc: Sant Pere (C/ Baltassar Valentí 76, 07008 Palma)

Dates i horari: 29/11/19
[de 16 a 20h], 30/11/19 [de 8:30 a 13:30h], 14/02/20 [de 16 a 20h], 15/02/20 [de 8:30 a 13:30h],  29/06/20 [de 9 a 14h] i 30/06/20 [de 9 a 14h]
Places: 30

inscripcio Des de dia 23/09/2019 al 30/10/2019

Formació del Professorat 2018-19(3R)

Accions Formatives 3r Trimestre 

Projectes de Comprensió Cooperatius (3ra convocatòria)

Ponent: Almudena Meroño

Dirigit: Professorat Col·legis Diocesans de Mallorca

Lloc, dates i horari:

  • Santa Magdalena Sofia. Carrer de Francesc Martí i Móra, 42, 07011 Palma.
  • Divendres 3 de maig de 16 a 20h
  • Dissabte 4 de maig de 8:30 a 13:30h

 Des de dia 27/02/2019 al 22/03/2019

Introducció a l’avaluació Competencial

Ponent: Tomeu Castell

Dirigit: Professorat Col·legis Diocesans de Mallorca

Lloc, dates i horari: Col.legi La Immaculada, C/Robert Graves 38, 070015 Palma

  • Dijous 23 de maig de 16:30 a 19:30
  • Dimecres 29 de maig de 16:30 a 19:30
  • Dimecres 5 de juny de 16:30 a 19:30

 Des de dia 27/02/2019 al 30/04/2019

 

Formació 27 i 28 de juny

1) Aquells formularis que no admeten més inscripcions és perquè totes les places del taller disponibles estan totes assignades.

2) Cada persona només pot fer una inscripció, ja que els tallers són simultanis.

3) Si no heu tingut cap problema a l’hora d’emplenar i enviar el formulari, és senyal inequívoc que el procés d’inscripció s’ha processat correctament. Si heu consignat el correu adequadament, rebreu una còpia de les dades que heu aportat.

4) Per a qualsevol consulta, per favor, contactau amb el Gabinet d’Innovació Pedagògica en el següent correu:

gabinetip@gmail.com

A continuació presentam l’oferta de tallers dels dies 27i 28 de juny.

Per obtenir més informació de cada un d’ells, només cal clicar a sobre i vos remetrà a la plana corresponent.

 

Formació del Professorat 2018-19(2)

Accions Formatives 2n Trimestre

VISUAL THINKING EN EDUCACIÓ, DIBUIXAR PER APRENDRE (segona part)

Ponent: Garbiñe Larralde
Lloc: 
Sant Josep Obrer (Sebastià Arrom, 3)
Dates i horari: 
25 i 26 de gener. DV 16-20 i DS 8:30-14:30  [ATENCIÓ: es solapa amb el taller de Rosa Liarte]

[Totes les etapes de tots els Col·legis Diocesans de Mallorca]

  Des de dia 01/10/2018 al 25/12/2018   

ROSA LIARTE: UTILITZACIÓ DE LES TAC A L’ÀMBIT SOCIOLINGÜÍSTIC (ES UNA REPETICIÓ DEL TALLER DEL CURS PASSAT

Ponent: Rosa Liarte
Lloc: Sant Josep Obrer (Sebastià Arrom, 3)
Dates i horari: 25 i 26 de gener. DV 16-20 i DS 8:30-14:30 [ATENCIÓ: es solapa amb el taller de Garbiñe Larralde)

[Totes les etapes de tots els Col·legis Diocesans de Mallorca]

   Des de dia 01/10/2018 al 25/11/2018    

RAÚL BERMEJO: PENSAMENT CREATIU I APRENENTATGE EMOCIONAL A L’EDUCACIÓ INFANTIL. “CREATIVITAT I CERVELL”.

Ponent: Raúl Bermejo
Lloc: Sant Josep Obrer (Sebastià Arrom, 3)
Dates i horari: [DUES CONVOCATÒRIES]

  • Opció A: 13 i 14 de març de 16:00 a 20:30 
  • Opció B: 15 de març de 16:00 a 20:00 i 16 de març de 8:30 a 13:30

[Mestres de primer i segon cicle d’Educació Infantil]

   Des de dia 06/12/2018 al 15/01/2019

ALMUDENA MEROÑO: PROJECTES DE COMPRENSIÓ COOPERATIUS.

Ponent: Almudena Meroño

Opció A:
Lloc: CC Fra Joan Ballester. ( C/ del Pare Alzina, Campos )
Dates i horari:
 Divendres 1/02/19 de 16h a 20h i dissabte 30/03/19 de 9h a 13h

Opció B: 
Lloc: CC Bisbe Verger. ( C/ des Celler, 42. Santanyí )
Dates i horari: Divendres 
02/02/19 de 16h a 20h i dissabte 29/03/19 de 9h a 13h

[Aquesta és una repetició del curs que es va fer al primer trimestre]

   Des de dia 12/12/2018 al 12/01/2019

 

Coaching educatiu per a professors [I]

Ponent: Lina Beltrán i Sonia Barceló.
Lloc: 
Sant Josep Obrer (Sebastià Arrom, 3)

Dates i horari: Divendres 29/03/19 de 16h a 20h i Dissabte 30/03/19 de 8:30h a 13:30h

30 places

inscripcio Des de dia 27/02/2019 al 19/03/2019

Coaching educatiu per a professors [II]

Ponent: Lina Beltrán i Sonia Barceló.
Lloc: 
Sant Josep Obrer (Sebastià Arrom, 3)

Dates i horari: Divendres 12/04/19 de 16h a 20h i Dissabte 13/04/19 de 8:30h a 13:30h

30 places

inscripcio Des de dia 27/02/2019 al 01/04/2019

Anton Aubanell:  Competències i activitats d’experimentació en educació matemàtica

Ponent: Anton Aubanell Pou
Lloc: Sant Pere (Baltasar Valentí, 67. 07008 Palma)
Dates i horari: Divendres 12/04/19 de 16h a 20h i dissabte 13/04/19 de 9h a 14h

[Professorat de ESO i Batxillerat de tots els Col·legis Diocesans de Mallorca]

   Des de dia 09/01/2019 al 25/01/2019

Rocío Salas.  Alumnat amb altes capacitats: estratègies d’intervenció i dinamització

Ponent: Rocío Salas
Lloc: Sant Pere (Baltasar Valentí, 67. 07008 Palma)
Dates i horari: [DUES CONVOCATÒRIES]

  • GRUP A: Dimecres 13/02/19 de 14:15h a 16:15h 
  • GRUP B: Dimecres 20/02/19 de 14:15h a 16:15h 

[Professorat de ESO i Batxillerat de tots els Col·legis Diocesans de Mallorca]

   Des de dia 09/01/2019 al 25/01/2019

 

Josep Maria Nonay.  “Reli” amb emoció

Ponent: Josep Maria Nonay
La seu d’impartició ha canviat Lloc: Sant Antoni Abat. Carrer de Sant Joan de la Creu, 58, 07198 Son Ferriol, Illes Balears
Dates i horari: 
Divendres 8/03/19 de 16:00 a 20:00h i Dissabte 9/03/19 de 8:30h a 13:30h

[Tot el professorat de les Escoles Diocesanes]

   Des de dia 24/01/2019 al 26/02/2019

 

Óscar Recio.  El pensament més enllà del joc

Ponent: Óscar Recio Coll
Lloc: Sant Antoni Abat  (
C/ de Sant Joan de la Creu, 58, 07198 Son Ferriol, Illes Balears)
Dates i horari: 
Divendres 8/03/19 de 16:00 a 20:00h i Dissabte 9/03/19 de 8:30h a 13:30h

[Educació Secundària i Batxillerat]

   Des de dia 31/01/2019 al 18/02/2019

 

Professorat del Segle XXI

Ponents: Bartomeu Adrover i Andreu Rigo

Lloc: Sant Josep Obrer  (C/ Sebastià Arrom, 3)
Dates i horari: 
Divendres 29/03/19 de 16 a 20h i Dissabte 30/03/19 de 8h a 14h

[Educació Secundària, Batxiller i FP]

   Des de dia 27/02/2019 al 12/03/2019

Reflexionam l’avaluació a l’ESO en els nous entorns innovadors d’aprenentatge

Ponents: Miquel Cánovas Martínez

Lloc: Sant Josep Obrer  (C/ Sebastià Arrom, 3)
Dates i horari: 
Divendres 29/03/19 de 16 a 20h i Dissabte 30/03/19 de 8h a 14h

[Educació Secundària, Batxiller i FP]

   Des de dia 27/02/2019 al 12/03/2019

Natalia Mangado. Els projectes de comprensió, una metodologia innovadora.

Ponent: Natalia Mangado
Lloc: Sant Pere (Carrer de Baltasar Valentí, 76, 07008 Palma, Illes Balears)

Dates i horari: 
Divendres 12/04/19 de 16 a 20h i Dissabte 13/04/19 de 8:30h a 13:30h

   Des de dia 6/02/2019 al 20/03/2019

 

Cooperatiu i projectes-Treball en equip

IMPORTANT: Aquesta formació NO està homologada per la Conselleria d’Educació.

Aquest taller s’impartirà a Sant Pere

Dates i horari: 04/05/2018 [16h a 20h] i 05/05/2018 [9:00 h a 13:00h]

 

OBJECTIUS
Incloure les tècniques d’aprenentatge cooperatiu en la metodologia i en l’avaluació.
Utilitzar mètodes d’aprenentatge inclusius.
Realitzar el mapatge de continguts interdisciplinari.
Dissenyar i avaluar projectes

CONTINGUTS

El projecte pedagògic del centre Pare Piquer.
Atenció a la diversitat.
Aprenentatge cooperatiu.
Elaboració de projectes.
L’avaluació en el context d’aprenentatge cooperatiu.

METODOLOGIA

El curs és eminentment pràctic. Els participants s’organitzaran en equips i l’espai de treball es transformarà en un laboratori en el qual el treball visual es planteja des de dues dimensions:

  • una productiva: s’aprèn des de l’experimentació, integrant l’error com a part de l’experiència d’aprenentatge.
  • una reflexiva: s’utilitzen estratègies d’anàlisi i contrast amb l’objectiu de descobrir com a àmbits de millora aquelles àrees en les quals els sabers de cadascú són menys sòlids.

 

FORMADORES:

Celia Jiménez Toscano
2016 – 2018 Coordinadora de Projectes de 3r ESO C.F.Padre Piquer
2005 – 2018 Tutora i professora de Llengua i Literatura en ESO, C.F. Pare Piquer.
2017 Ponència: Aules cooperativa multitasca al C.F. Pare Piquer. Centre de professors i recursos Regió de Múrcia. (10h.)
Formació:
Llicenciada en Filologia Hispànica. Universitat Complutense de Madrid
Expert en docència en centres educatius concertats. DOCEC. Universitat de Comillas
Reimaginant l’Educació. U. Comillas (16 h.)
Aprenentatge Cooperatiu a l’Aula de Secundària (9h.)
Educació en valors i formació humana en el món adolescent actual. FERE- Centres Catòlics. (30 h.)
2009: L’Educació en valors socials i la seva aplicació a casos problemàtics. FERE- Centres Catòlics. (35 h.)
2009: Funció tutorial.3 mòduls. CONEDSI
Sonia Reventún
Llicenciada en Ciències Físiques (Esp. Física Fonamental) per la Universitat de Cantàbria.
Projecte d’investigació: “Caracterització de materials vitris utilitzables en optoelectrònica” (publicació en revista Ionics) realitzat a la Université Joseph Fourier, Grenoble (França)
Tesina “Caracterització de bateries liti-polímer” realitzada en el LEPMI, Grenoble (França)
Reimaginant l’Educació. U. Comillas
Matemàtiques amb Geogebra, Serveis Google per a l’Ensenyament, Exelearning i EdiLim, operador impressora 3D, Programació i Robòtica a IBM …

 

Aprenentatge basat en projectes

Lloc: Sant Antoni Abat

Dirigit: a tot el professorat del Col·legis Diocesans.
Dates i horari: 
9 de maig de 13:30 a 16:00; 23 de maig de 13:30 a 16:30; 6 de juny de 13:30 a 16:00

Objectius:

– Comprendre  què és i en què consisteix l’aprenentatge basat en projectes.

– Treballar i assolir totes les parts de què consta un projecte.

– Elaborar projectes per equips docents per a  diferents nivells de secundària i batxillerat.

Continguts:

Mòdul 1. Què és l’Aprenentatge Basat en Projectes.

Aprenentatge basat en projectes i Projectes d’aprenentatge servei.

Mòdul 2. Elaboració de projectes

Planificació.

Desenvolupament de les activitats.

Mòdul 3. Avaluació competencial

Què avaluar.

Com avaluar (eines).

Qui avalua.

Quan s’avalua.

Mòdul 4. Programació.

Realització de programacions de projectes.

 Metodologia:

El curs es desenvolupa amb les mateixes eines que es fan servir amb els nostres alumnes (ús de quadern, pàgina web, classroom, ordinador, etc..). Es pretén donar un enfocament pràctic i aplicable a l’aula de forma senzilla. Es proposen exemples, planilles i material audiovisual, per facilitar la feina del docent. Aplicació de dinàmiques de feina individuals i en grup.

Formador/a:

  • Susana Mendieta, Llicenciada en Bioquímica i Diplomada en Química en la Universitat de les Illes Balears. Professora de secundària i batxiller de les escoles diocesanes de Mallorca. Coordinadora en cursos de formació d’avaluació competencial i d’aprenentatge servei del Projecte Serra de Tramuntana.
  • Francisco Solera. Llicenciat en Física per la Universitat de les Illes Balears. Professor de secundària al Col·legi Sant Antoni Abat.

 

IMPORTANT!!!

RECORDAU QUE AQUESTA FORMACIÓ NO COMPTA AMB HORES HOMOLOGADES PER LA CONSELLERIA D’EDUCACIÓ.

Gsuite Essentials

L’ús de les TIC en educació està cada dia més present. Les grans empreses d’informàtica no en són alienes i cada una té la seva proposta per al món de l’educació. D’entre les diferents propostes una que té gran acceptació per la qualitat de les eines que aporta i per la seva gratuïtat és la de GSuite de Google. Tant és així, que molts dels centres diocesans estan emprant ja la plataforma i d’altres la poden incorporar en el futur.

El present curs està especialment adreçat al professorat d’aquells centres on s’ha implementat G Suite fa poc, encara que pot resultar útil per a tothom ja que es pot accedir a les eines amb qualsevol compte de Gmail.

El curs pretén ajudar a treure-li profit a les principals eines de GSuite, ja facin feina en centres que hagin adoptat GSuite for Education o que utilitzin un compte personal de Gmail per a treballar. En concret, estarà enfocat a millorar la comunicació i optimitzar la realització de les tasques diàries entre professors, alumnes i professors-alumnes.

Indicar que no es veurà en detall la utilització de segons quines eines ja que l’objectiu principal es introduir-se en GSuite. Això no lleva que es veurà el necessari per poder llevar la por a lo desconegut i aplicar-lo dins l’aula i/o dins el centre uns dies després d’haver acabat la formació.

Objectius:

  • Conèixer els avantatges de treballar amb GSuite respecte a altres suites ofimàtiques
  • Introduir al professorat en l’ús de les eines principals de GSuite
  • Aprofitar les eines cloud de GSuite per fomentar el treball cooperatiu

Continguts:

  • Què és GSuite i quins programes incorpora?
  • Comunicacions immediates amb el professorat i l’alumnat amb Google Hangouts
  • Anotacions privades i compartides amb Google Keep
  • Esdeveniments del dia dia anotats i compartits amb Google Calendar
  • Gestió i compartició de fitxers en el cloud amb Google Drive
  • Obtenir informació de manera eficient o fer un examen sense paper amb Google Forms
  • Crea una aula cloud sense guix ni pissarra amb Google Classroom
  • Documents, presentacions, fulls de càlcul: una opció molt vàlida a Microsoft Office o Libreoffice

 

Ponent:

Juan Carlos Campos Palazón

Graduat en Enginyeria Informàtica i Màster en programari lliure. Actualment és professor de TIC a 1r de batxillerat i tutor del CFGM de sistemes microinformàtics i xarxes al centre Sant Josep Obrer. A més, és professor tutor del centre associat de la UNED Illes Balears on realitza cursos de formació d’informàtica i, des de novembre, és un dels dos Google for Education Certified Trainer que hi ha a les Illes Balears.